12.04.2024, 20:23:24

Email Adress
info@podologirem.com
Arabacıalanı Mahallesi 611 Sokak
No: 9 Daire: 4 Serdivan/ Sakarya
Phone
0551 649 41 66

Mouth and Dental Health

Batık Tırnak (Unguis Incarnatus) :
Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak ve/veya tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın uzamamasına ete gömülmesine neden olabilir, ağrı, kızarıklık, enfeksiyon görülebilir, bu duruma tırnak batması denir. Tırnak batması insan hayatını çok fazla etkileyen bir durumdur. Tırnağın uygun olmayan bir şekilde kesilmesinden kaynaklanabilmektedir.

Batık Tırnağın Oluşma Sebepleri:

  • Sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabılar, dar ve sıkı çoraplar.
  • Yanlış tırnak kesimi,
  • Yanlış pedikür yapılması,
  • Tırnak üzerine darbe alınması,
  • Genetik olarak gelen dönük tırnak yapısı,
  • Hamilelik, aşırı kilo artışları,
  • Tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta  kalınlaşma.

Podolojik yöntemler (ortoniksi uygulamaları) : Tampon sistemleri,  B/S Bant ve 3TO Tel uygulamalarıyla ; batık tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tekrar batması engellenmektedir. Batık tırnakların çekilmekten kurtarılması, olası tırnak batmalarının önlenmesi için zahmetsiz ve acısız bir yöntemdir ve kalıcıdır.

Bu işlemler anestezisiz, acısız ve günlük yaşantıyı aksatmayan uygulamalardır. Hangisinin uygulanacağı tırnak muayene edildikten sonra podolog tarafından belirlenir.

1.Tampon sistemleri :

Tırnağın batan kısmını deriden ayırmak ve ağrıyı gidermek için yapılan işlemdir. Tampon işlemi tel veya bant sisteminin uygulanamadığı durumlarda ya da tel ve bant sistemine destek olarak uygulanabilir

2. B/S Bant Sistemi:

Ağrısız, acısız, hızlı bir işlemdir.  İnce tırnaklar, küçük tırnaklar ve çocuklar için de uygundur.

Kancasız bir sistem olduğu için diyabet gibi risk grubu hastalar ve kan sulandırıcı kullananlar için çok uygundur.

Kullanılan yapıştırıcının özelliği gereği kaldıraç kuvvetlerinin maksimum seviyede çalıştığı süre yaklaşık 4 haftadır. Sonrasında kaldırma kuvveti azalmaya başlar. Bu nedenle tırnak batması tedavisi sonlana kadar, aylık periyotlar oluşturularak bant podolog tarafından yenilenir.


3. 3TO Tel Sistemi:

Üç parçalı bir tel sistemidir. Diş telinin diş yapısını düzeltmesi gibi tırnak teli de tırnak yatağını düzeltmektedir.
Tel takılıp istenilen gerginliğe erişildiğinde kesilen ara telin yüksekliği ve kenarlarının takılmaması ve de telin sabitlenmesi için protez malzemesiyle sabitleme işlemi uygulanır.

Tırnak uzadıkça yer değiştirme işlemi için ara teli pensle kesilip, doğru bir yerden tekrar takılır. Tırnak batması tedavisi sonlana kadar, aylık periyotlar oluşturularak bant podolog tarafından yenilenir.

The page was created in 1.4658 seconds.